Akcesoria barmańskie

Akcesoria barmańskie

Bary, puby - jak to się zaczęło?

Pierwsze bary lub też puby (od angielskiego słowa „public house”) powstały w średniowieczu. Za ich ojczyznę uznawana jest przede wszystkim Wielka Brytania, ale jeśli chodzi o ilość tego typu przybytków, śmiało konkurować z nią mogą Irlandia, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Tam bary tudzież puby pojawiły się pod wpływem kultury brytyjskiej. Oczywiście, zanim ten rodzaj lokalu zyskał swoją oficjalną nazwę, także istniały miejsca spotkań towarzyskich, gdzie spożyć można było również alkohol. Przydrożne zajazdy i gospody zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Początkowo bary zintegrowane były z browarami – wytwarzały własne piwo. Także wybór lokalu często związany był z indywidualnymi preferencjami dotyczącymi smaku konkretnego wyrobu. W XVIII wieku pojawiły się puby „free houses”, które oferowały piwa różnych producentów.

 

Zawód barmana - od podawacza piwa do mistrza serwowania koktajli

Przez lata tradycja organizowania lokali tego typu uległa rozwojowi. Bary rozprzestrzeniły się po całym świecie i do dziś cieszą się popularnością, a akcesoria barmańskie stały się niezbędne. Warto zaznaczyć, że wraz z rozwojem na prestiżu zyskał też zawód barmana. Początkowo zajmował się on nalewaniem piwa i podawaniem przekąsek. Dziś barman zajmuje się także przygotowywaniem koktajli – zarówno alkoholowych jak i bezalkoholowych. Wykonywanie tego zawodu nie jest proste. Wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Są specjalne szkoły barmańskie i zaawansowane szkolenia, które organizowane są przez najlepsze marki alkoholowe. Dobry barman to fachowiec w swojej branży i by mógł profesjonalnie wykonywać swoją pracę, musi być odpowiednio wyposażony.

 

Niezbędnik barmana - zestaw barmański

Na przestrzeni lat pojawiły się różnego rodzaju przyrządy barmańskie, które mają wspomóc pracę barmana. Specjaliści w branży wskazują, że podstawowy zestaw barmański to po prostu must have w tym zawodzie. Jakie przybory barmańskie zawiera taki zestaw? Będą to: 

- szejker barmański – dwuczęściowy ze szklanicą barmańską lub też trzyczęściowy zwany też bostońskim, służy do mieszania składników koktajli, 
- miarka – najlepiej o pojemności 50/25 ml, wykorzystywana do precyzyjnego odmierzania alkoholu, 
- muddler – inaczej ugniatacz lub tłuczek barowy, dzięki niemu można rozgnieść np. owoce w szklance lub shakerze, 
- sitko barowe – niezbędne do odcedzania lodu z drinka, 
- łyżka barmańska – używana do mieszkania drinków oraz do przygotowywania drinków warstwowych. 

Akcesoria i zestawy barmańskie oferowane przez nasz sklep umożliwiają kompletne wyposażanie każdego barku. Znajdziesz tu m.in. dozowniki, shakery, wiaderka do lodu, szczypce, korkociągi, słomki, tacki do lodu, stojaki na butelki i inne. Są to zarówno przyrządy barmańskie dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, którzy pragną podnieść swój kunszt robienia drinków na wyższy poziom. Sprawdź naszą ofertę. Serdecznie zapraszamy.

Akcesoria barmańskie to podstawowe narzędzie pracy każdego barmana. Ale nie tylko. Jeśli lubisz przygotowywać drinki w domowym zaciszu, to także warto mieć je pod ręką. Ułatwiają i usprawniają proces przygotowywania napojów. Często stanowią także część ich designu np. kolorowe kostki wielokrotnego użytku.