Kieliszki i pucharki

Kieliszki i pucharki

Kieliszek zwykł się kojarzyć z dystyngowanymi, wieczornymi przyjęciami lub balami pełnych ludzi przyodzianych w wytworne stroje delektujących się wysokiej jakości trunkami. I rzeczywiście naczynie to nieodzownie przywodzi na myśl kulturalne spożywanie, a wręcz pełne pasji degustowanie win, likierów i wysokiej jakości aperitifów.

 

Bynajmniej nie bez powodu. Kieliszki, zważywszy na ich specyficzne kształty i wykorzystane materiały, cechują się nie tylko niezwykłymi walorami estetycznymi, ale także podkreślają atrybuty konsumowanych płynów.

 

Obecnie wytwarzane kieliszki produkowane są z różnej proporcji materiałów. Najczęściej jest to piasek, tłuczka szklana i takie substancje jak soda, potas, wapń i tlenki metali. Owa proporcja to dosyć często ściśle strzeżona tajemnica producentów szkła, gdyż jej skład decyduje o przejrzystości naczynia oraz intensywności blasku przenikającego przez jego ścianki. Tak zwana gra świateł jest niezwykle ważnym atutem tego typu naczyń. Co do zasady kieliszki projektowane są o pojemności od 200 do 250 ml, aczkolwiek z pewnością znajdziemy mniejsze jak i nawet dwukrotnie większe objętości. Do cenionych i rekomendowanych marek na rynku kieliszków należy słowacka Rona lub holenderski Royal Leerdam, których produkty znajdują się w naszej ofercie.

Z kielichów korzysta się od wieków więc ewoluowały one w rozmaite formy i zyskały różnorodne zastosowanie. I tak, gdy podawane jest czerwone wino, sięgnąć należy po kieliszek z szeroką czarką ze względu na obszerny bukiet napitku. To samo tyczy się niektórych aperitifów jak dobrze znany z Italii Aperol – ten drink także podamy w nieco szerszym kieliszku.  Jeśli natomiast jesteś wielbicielem wina białego, którego ton jest nieco delikatniejszy, warto skorzystać z kieliszka o węższej czasze. Podobnie będzie z popularnym szampanem; tutaj również nieodzownie winien mu towarzyszyć kieliszek smukły i wysoki dla podkreślenia uciekających bąbelków, które jednakże w wąskim kieliszku pozostaną na znacznie dłużej.

 

Rozsmakowując się w ulubionym napitku pomyślmy o pasującej przekąsce. Taką mogą być lody, które doskonale komponują się z niektórymi alkoholami, a w szczególności z winem i, co ciekawe, szampanem! Identycznie jak wino, lody można podać w gustownym stylu wybierając jeden z wielu dostępnych pucharków. Z pewnością wzniośle zaprezentują się pucharki z serii BAHIA marki Bormioli Rocco subtelnie barwione błękitnym odcieniem u nasady, a w autentyczny zachwyt wprowadzą niejednego awangardowe pucharki do lodów Pasabahce.